O nás

Společnost estetické a laserové medicíny ČLS JEP (org. č. 90)

Society for Aesthetic and Laser Medicine
(dříve Společnost pro využití laserů v medicíně ČLS JEP)

Společnost estetické a laserové medicíny ČLS JEP (dále jen „Společnost“) je přední odbornou lékařskou organizací v oblasti estetické a laserové medicíny v České republice. Od svého založení se aktivně podílí na rozvoji laserových technologií v medicíně, odborném vzdělávání lékařů a zajišťování etických a bezpečnostních standardů v oblasti estetických zákroků.

 

Počátky a formování Společnosti

Společnost byla založena v roce 1993 z iniciativy MUDr. Bedřicha Kratochvíla, CSc., prof. MUDr. Jana Betky, DrSc., a doc. MUDr. Ladislava Horáka, DrSc. pod původním názvem Společnost pro využití laserů v medicíně. Jejím hlavním cílem bylo podpořit rozvoj laserových technologií v medicínské praxi, zajistit vzdělávání odborníků a propojit lékaře s technickými specialisty v této oblasti. Po období konsolidace a vytvoření řídících orgánů byla v roce 1994 začleněna do České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP), čímž získala oficiální postavení v rámci lékařské komunity.

 

Zakladatelé laserové medicíny v ČR

Již před vznikem Společnosti se v Československu formovala silná odborná základna v oblasti laserové medicíny. Mezi její průkopníky patřili:

  • Prof. MUDr. Jan Betka, DrSc., který se věnoval využití laserů v otorinolaryngologii (ORL).
  • Doc. MUDr. J. Náprstek, CSc., který byl mezinárodně uznávaným odborníkem v oblasti cévní chirurgie a kardiochirurgie.
  • Prof. MUDr. Jiří Hubáček, DrSc., který v 80. letech vytvořil teoretické základy pro rozvoj biostimulačních laserů.

 

Technické zázemí a vědecký vývoj

Vysoká úroveň fyzikálního inženýrství na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze umožnila rozvoj laserových technologií v ČR.

  • První rubínový laser byl sestrojen Theodorem Maimanem v roce 1960, česká varianta následovala v roce 1964 díky týmu pod vedením prof. Karla Hamala a Václava Sochora.
  • Během izolace československé vědy od západního vývoje byly vyvinuty a vyráběny domácí lékařské lasery jako MEDICALAS FJFI, OFTALAS FJFI, DERMALAS FJFI, ANGIOLAS FJFI a DENTALAS FJFI.

Po roce 1989 se otevřely možnosti mezinárodní spolupráce, nákupu moderních laserových systémů a pokračování výzkumu na světové úrovni. To vedlo k rozvoji biostimulační laseroterapie i využití vysoce výkonných laserů v medicíně, přičemž některé obory, jako oftalmologie a dermatovenerologie, se bez těchto technologií dnes již neobejdou.

 

Vývoj a proměna Společnosti

V první dekádě existence Společnosti ji vedl doc. MUDr. Ladislav Horák, DrSc., který byl jejím prvním předsedou. Vědeckými sekretáři byli MUDr. Bedřich Kratochvíl, CSc., doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., a MUDr. Marta Moidlová. V tomto období sehrála významnou roli sekce laserové estetické chirurgie, kterou vedl prof. MUDr. Pavel Brychta, CSc. Tato sekce organizovala odborné kongresy s mezinárodní účastí, především v Brně.

V roce 2013 převzal vedení Společnosti doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., vědeckou sekretářkou se stala prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA. Zásadní změnou bylo přejmenování Společnosti na Společnost estetické a laserové medicíny ČLS JEP, čímž reflektovala, že lasery se mezitím staly běžnou součástí různých lékařských oborů a že stále větší část odborníků se specializuje na estetickou medicínu a biostimulační (fotobiologickou) medicínu.

V roce 2017 se vedení Společnosti dále rozšířilo o MUDr. Miroslava Procházku, který se stal místopředsedou pro biostimulační lasery, a MUDr. Kateřinu Klauzovou, MBA, která převzala roli místopředsedkyně pro dermatovenerologii.

 

Současné směřování a nové výzvy

Od roku 2025 Společnost rozšířila své aktivity směrem k ochraně pacientů před neodborně prováděnými estetickými zákroky. S rostoucím počtem případů, kdy estetické zákroky provádějí nelékaři nebo jsou prováděny mimo zdravotnická zařízení, se Společnost zaměřuje na:

  • Monitorování a hlášení nelegálních estetických zákroků odpovědným úřadům.
  • Spolupráci s Českou obchodní inspekcí, krajskými úřady a hygienickými stanicemi na ochraně spotřebitelů a pacientů.
  • Zvýšení povědomí veřejnosti o bezpečnosti estetických zákroků a jejich legislativních aspektech.

Vedle této činnosti pokračuje Společnost v pořádání odborných školení a kurzů, které seznamují lékaře s nejmodernějšími přístupy v oblasti laserové medicíny. Každoročně organizuje multioborový kongres, který shrnuje nejnovější trendy v estetické medicíně a laserových technologiích.

 

Závěr

Společnost estetické a laserové medicíny ČLS JEP tak zůstává klíčovou odbornou organizací, která propojuje lékaře, technické odborníky a regulační instituce. Jejím cílem je nejen rozvíjet estetickou medicínu, ale především zajistit její bezpečnost a vysokou odbornou úroveň ve prospěch pacientů.

 

Kontaktní osoba

Lenka Březinová, DiS.
brezinova@asklepion.cz+420 724 391 448

Pro informace týkající se členských příspěvků, oznámení změny v členství, změny adresy, jména, atd. kontaktujte Centrální evidenci členů ČLS JEP.

Lidé / náš tým

doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc.

Předseda

doc. MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D.

Vědecký sekretář

MUDr. Kateřina Klauzová, MBA

Místopředseda (sekce dermatovenerologie)

MUDr. Monika Kavková

Člen výboru

prim. MUDr. Marta Moidlová

Člen výboru

MUDr. Věra Terzijská

Člen výboru

MUDr. Kateřina Adamcová

Člen výboru

MUDr. Dagmar Frösslová

Člen revizní komise

MUDr. Sabina Sellner, Ph.D.

Člen revizní komise

prim. MUDr. Dominika Diamantová, Ph.D.

Člen revizní komise
cross-circle